Цього року особливо рясно вродили врожаї яблук, і чимало садівників зіштовхуються з думкою – як переробити яблука або ж як лишити декілька на зиму, аби в холоди смакувати смачними та багатими на вітаміни плодами.

 

Перше, що варто пам’ятати – для зимового зберігання найкраще підходять саме пізні сорти яблук, адже в них щільніша шкірка, нерідко з восковим нальотом.

Зимові сорти груш теж краще підходять для зберігання на зиму, адже літні зіпсуються практично одразу ж.

 

Зберігати яблука та груші на зиму можна різними способами, і для цього важливо дотримуватися певних рекомендацій, щоб зберегти свіжість плодів якомога довше. Спочатку слід правильно зібрати врожай, відібрати плоди та забезпечити їм відповідні умови зберігання.

 

 

Як і коли збирати врожай?

 

Щоб забезпечити найкращу якість плодів для зберігання, збір врожаю слід проводити в суху погоду, коли плоди повністю дозріли, але ще тверді. Для кожного сорту, є свої орієнтовні дати для збирання плодів, тож орієнтуйтеся саме на свій сорт.

 

Збирати груші і яблука потрібно за правилами:

1.        Збір проводять в тканинних рукавичках, щоб не пошкодити шкірку плодів - їх головний природний захист. Будь-яка «ранка» на яблуках і грушах стане «воротами» для різних грибків. Такі плоди швидко зіпсуються.

2.   Не слід зчищати з яблук і груш наліт, він виступає в ролі захисту, запобігає ураженню плодів грибками. Обов'язково залишають плодоніжку: з нею збереження врожаю вище.

3.   Для закладки на зберігання підходять тільки зібрані з дерева плоди. Їх знімають поступово, від нижніх гілок до верхніх. Так знижується ймовірність випадкового падіння плодів з гілок.

4.   Найкраще проводити збір до обіду, коли ще переважає ранкова прохолода. Нагріті яскравим сонцем плоди зберігаються гірше. Зібраний урожай відразу переносять в підвал або інше прохолодне, захищене від сонця місце.зелена рукавиця

5.        До закладки на зберігання яблука і груші обов'язково перебирають, відбраковують пошкоджені, пом'яті, потріскані плоди. Необхідне також сортування: дрібні, середні і великі яблука і груші зберігають окремо.

6.   Для яблук та груш важливо залишати плодоніжки, оскільки вони захищають фрукти від пошкоджень і подовжують термін зберігання.

 

Як підготувати яблука і груші до зберігання?

 

Перед тим як закласти фрукти на зберігання, їх необхідно ретельно перебрати та відібрати тільки цілі, непошкоджені плоди середнього розміру.

Пошкоджені, з видимими вм’ятинами чи тріщинами, яблука та груші не придатні для тривалого зберігання. Щоб захистити плоди від шкідників та грибкових інфекцій, можна обробити їх підручними засобами, наприклад, змочити бавовняну тканину гліцерином і протерти фрукти.

Перед вживанням оброблені плоди варто добре помити.

 

Умови зберігання яблук і груш

 

Для зберігання яблук та груш необхідне темне, прохолодне, сухе приміщення без ознак плісняви. Оптимальна температура зберігання – від 0 до +4 градусів за Цельсієм, а вологість має бути в межах 85-90%. Важливо періодично провітрювати сховище, щоб уникнути підвищеної вологості. Для зниження вологості в приміщенні можна поставити ящик із гашеним вапном.

 

Перед тим як покласти фрукти на тривале зберігання, приміщення слід очистити, продезінфікувати (наприклад, обробити розчином бордоської рідини чи обкурити сіркою) та добре провітрити.

 

Де і як зберігати яблука та груші?

 

Існує кілька способів зберігання яблук і груш, які залежать від умов, наявних у господарстві.

 

КВАРТИРНІ УМОВИ

Міські жителі можуть зберігати яблука та груші в квартирі, наприклад, на заскленому балконі. Для цього потрібна тара: чисті дерев'яні ящики з отворами, пластикові контейнери чи кошики. Дно та стінки ящиків застеляють пергаментним папером, щоб захистити плоди від механічних пошкоджень. Кожен фрукт потрібно загорнути в папір і скласти так, щоб вони не торкалися одне одного. Плоди можна перекласти стружкою чи соломою для додаткового захисту.

 

ЛЬОХ АБО ПІДВАЛ

Найкращим місцем для зберігання яблук і груш вважається льох чи підвал, де стабільно підтримується низька температура і висока вологість. У таких умовах фрукти можуть зберігатися до весни. Плоди укладають у дерев'яні ящики з паперовими прокладками, або пересипають мохом, опилом листяних порід дерев чи лушпинням гречки. Це не тільки допоможе зберегти вологу, а й запобіжить розвитку грибків.

 

САД

Для тривалого зберігання яблука також можна закладати прямо в саду. Викопують яму глибиною до пів метра, на дно укладають лапник (ялинові гілки), далі розміщують плоди у пакетах або ящиках, пересипаючи їх тирсою. Яма зверху накривається шаром землі, що захищає фрукти від морозів і мишей.

 

Особливості зберігання груш

 

Для зберігання груш можна використовувати холодильник: в нижній відсік для овочів поміщають фрукти, укладені в пакет. Обов'язково проробляють в ньому отвори для вентиляції.

 

Зберегти груші взимку в домашніх умовах складно, кращий спосіб – в погребі в ящиках. Попередньо знезараженні ящики прокладають чистим папером. На нього викладають груші: можна загорнути кожен плід в папір окремо або укласти їх в два шари з обов'язковим поділом їх папером.

 

Груші гірше зберігаються в зимовий період, вони більш ніжні і вимогливі до умов зберігання:

 

·          Їм необхідний суворий температурний режим - близько 0 градусів, в іншому випадку плоди швидко дозріють і зіпсуються (при високих температурах) або підмерзнуть (при низьких).

·          Важлива і вологість: вона повинна бути в межах 85-95%. Якщо показник нижче 85%, то груші дрябнуть, стають сухими, несочнимі. При зайвої вологості плоди гниють.

·          Повна темрява - необхідна умова збереження груш. Якщо в приміщенні для зберігання є вікна - їх краще завісити. Можна накрити ящики з грушами щільною тканиною.

·          Груші зберігають окремо від овочів, щоб не погіршились їх смакові якості.

 

Тривалість зберігання

 

Зимові сорти яблук і груш можуть зберігатися від 3 до 8 місяців, залежно від сорту і дотримання умов зберігання. Варто періодично перевіряти фрукти, видаляючи ті, що почали псуватися, адже навіть один підгнилий плід може зіпсувати решту.

 

 

 

Збереження врожаю яблук і груш – це справжнє мистецтво, що потребує уважності до деталей. Правильний підхід до збору, сортування та підготовки плодів, дотримання умов зберігання допоможуть вам насолоджуватися смачними та свіжими фруктами навіть у зимові місяці.