Білоцвіт (лат. Leucojum) – це рід багаторічних рослин із родини амарилісових, який об'єднує близько десятка видів. Ці чарівні рослини можна зустріти у природі в таких регіонах, як Туреччина, Середня Європа, Середземномор'я, Іран і Північна Африка. Назва «білоцвіт» походить від грецького слова, що означає «біла фіалка».
З цією прекрасною та ніжною квіткою пов'язана давня легенда: одного разу бог закохався в просту сільську дівчину-пастушку, але, попри його численні спроби привернути її увагу, вона постійно відкидала його залицяння. Тоді бог вирішив використати хитрість. Він сховав корову, яка належала дівчині, і на ранок запропонував їй допомогу в пошуках. Щоб швидше знайти тварину, він підняв її на хмару, звідки відкривався чудовий краєвид на землю. Зачарована красою світу, дівчина відчула себе всемогутньою богинею. Вона побачила скриньки, які використовував бог для керування погодою, і, не замислюючись, відкрила їх. З першої випустила туман, з другої — літню зливу, а з третьої — сніг. Дівчина, сміючись, розсипала сніг на землю, хоча зима вже давно минула.
Цей вчинок розлютив бога, і він покарав дівчину, повернувши її назад на землю до корів. Однак сніг, який доторкнувся до землі, не залишився снігом — він перетворився на ніжні білі квіти білоцвіту. З того часу, наприкінці травня, починають розквітати ці білосніжні квіти, як спогад про весняний сніг.
ВИДИ НІЖНОГО БІЛОЦВІТУ
Як ми вже зазначили вище, наразі в природі існує 10 видів білоцвіту, але в Україні поширено лише два з них – весняний та літній види.
ВЕСНЯНИЙ БІЛОЦВІТ (Leucojum vernum)
Однією з перших весняних квітів у садових ділянках є білоцвіт весняний. Ця рослина часто з’являється в композиціях разом із пролісками, підкреслюючи їхню ніжність своїми молочно-білими квітами. Дзвоникоподібні квіти мають маленькі зелені цятки на кінцях пелюсток, що робить їх особливо виразними серед інших весняних квітів.
Рослина з’явилася на наших територіях зі сходу та півдня Європи. Висота куща може досягати 20-30 см, а його витончена форма та блискуче темно-зелене листя надають йому особливого шарму.
Білоцвіт весняний може рости як на сонці, так і в півтіні кущів або молодих дерев. Після зрізування квіти білоцвіту можуть зберігати свою свіжість у воді до двох тижнів, тому їх часто використовують для створення весняних букетів.
Серед найвідоміших сортів білоцвіту весняного варто виділити «Aestivum Bridesmaid», що практично не вимогливий, а тому є прекрасним рішенням для вашого саду.
ЛІТНІЙ БІЛОЦВІТ (Leucojum aestivum)
Білоцвіт літній є однією з рідкісних рослин, занесених до Червоної книги. Ця культура відома з 1588 року і сьогодні активно поширюється голландськими розплідниками. Батьківщиною білоцвіту літнього є різні регіони, зокрема Південна і Центральна Європа, Ірландія, Закавказзя та Франція.
Рослина має середню висоту, досягаючи 50-60 см, з темно-зеленим листям, довжина якого сягає 35-40 см. Коли білоцвіт зацвітає, він випускає довге суцвіття, на якому може утворитися до восьми квіток. Після цвітіння на місці квітів формується плід — м'ясиста коробочка. Рослина надає перевагу ділянкам із мереживною тінню та підвищеною вологістю, тому часто зустрічається біля водойм.
Білоцвіт літній прекрасно виглядає у групових посадках і гармонійно доповнює альпійські гірки, рокарії, квітники та палісадники. Найвідоміший сорт цього виду — «Gravetye Giant», що вирізняється махровими та великими квітками. Цей сорт належить до гігантських англійських рослин, має великі квітконоси та великі, ароматні квіти.
Ці рослини додають елегантності будь-якому саду завдяки своєму чарівному вигляду та невибагливості в догляді.
ОСОБЛИВОСТІ ПОСАДКИ БІЛОЦВІТУ
Коли і де садити білоцвіт?
Найкращий час для посадки білоцвіту – з липня по вересень, коли цибулини перебувають у стані спокою. Для посадки варто вибирати здорові цибулини без механічних пошкоджень. Важливо звернути увагу на наявність захисних оболонок та відсутність довгого коріння чи стебел.
Білоцвіт добре почувається на напівтінистих ділянках із вологим, добре дренованим ґрунтом, багатим на гумус. Найкраще підходять ділянки біля водойм або чагарників. Якщо ґрунт бідний, його можна збагатити перегноєм, листовою землею та невеликою кількістю вапна. Важливо уникати надмірно кислих ґрунтів.
Особливості посадки білоцвіту
Висадку цієї рослини слід проводити за тією ж самою схемою, що й інші цибулинні культури. Пам'ятайте, що після посадки товщина шару ґрунту, розташованого над цибулиною, повинна бути рівною двом діаметрам цибулини. Проте слід врахувати, що товщина шару не повинна бути тонше 50 мм. Якщо ж цибулинка буде посаджена надмірно глибоко, то поступово вона буде робитися лише більшою. А при недостатньо глибокому садінні навпаки – дрібнішатиме, однак при цьому відбувається інтенсивне нарощування діток.
Після висаджування, квіти варто добре полити, але головне не перестаратися, бо, як і всі цибулинні рослини, білоцвіт боїться надто вологого ґрунту.
ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА НІЖНИМИ КВІТАМИ У ВІДКРИТОМУ ҐРУНТІ?
Білоцвіт не потребує складного догляду, але деякі моменти слід враховувати:
1. Полив – навесні поливати білоцвіт не обов'язково, оскільки ґрунт залишається вологим після танення снігу. Однак, якщо весна видалася сухою, поливати рослину потрібно теплою водою, щоб краплі не потрапляли на квіти.
2. Підживлення – застосовуються рідкі мінеральні добрива з низьким вмістом азоту, який стимулює надмірний ріст листя на шкоду квітам. Фосфор і калій сприяють рясному цвітінню і здоровому росту цибулин.
3. Розпушування та просапування – важливо регулярно розпушувати ґрунт і видаляти бур'яни, щоб забезпечити цибулинам доступ до кисню.
ЗИМІВЛЯ БІЛОЦВІТУ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ?
Білоцвіт, подібно до мускарі, не потребує особливого догляду під час зимівлі. Він є досить стійкий до морозів та снігу і тому викопувати чи додатково утеплювати (мульчувати) його зовсім не потрібно.
Однак, варто знати, що якщо у вашій місцевості переважають дуже холодні зими і практично немає снігу, то краще вкрийте цибулинки білоцвіту ялиновим гіллям. Так ви точно йому не нашкодите, але будете впевнені в тому, то саджанці не промерзнуть і навесні обов’язково будуть тішити око рясним цвітінням.
РОЗМНОЖЕННЯ ТА ПЕРЕСАДКА БІЛОЦВІТУ
Тут варто пам’ятати в першу чергу, що і пересадку, і вегетативне розмноження білоцвіту проводять виключно у період спокою рослини, який триває з червня до вересня або жовтня.
Пересаджувати білоцвіт рекомендується кожні 5-7 років, оскільки з часом цибулинки починають відчувати дефіцит поживних речовин, що негативно впливає на їхній розвиток, і рослина поступово слабшає. Витягнуті гнізда розділяють, а цибулини підсушують у затінку, очищають від старих або хворих коренів, а також від гнилих і пошкоджених лусок. Місця механічних пошкоджень обробляють вугільним порошком або золою, а хворі або непридатні екземпляри краще викинути. Після цього цибулини висаджують на підготовленій ділянці відповідно до раніше описаної схеми.
Білоцвіт також можна розмножувати насінням, яке слід висівати відразу після збору або восени, оскільки воно швидко втрачає свою схожість. Взимку насіння в ґрунті проходить природну стратифікацію, що сприяє кращому розвитку рослин. Насіння висівають у ящики, покривають ґрунт спеціальною плівкою для захисту від бур'янів і регулярно стежать за вологістю субстрату, щоб він не пересихав. Сіянці, вирощені з насіння, зацвітають лише на 7-8 рік. Білоцвіт може активно розмножуватися самосівом, але ви можете контролювати цей процес: видаляйте небажані сходи та доглядайте за тими, що ростуть на визначеній ділянці, підтримуючи їхній ріст і розвиток.
ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ: ЯК БОРОТИСЯ?
Білоцвіт, як ми вже зазначали вище, практично не вимогливий у догляді, і досить стійкий до різноманітних хвороб та шкідників. Однак, деякі вірусні та грибкові захворювання таки можуть вразити ваші саджанці. І на них варто зосередитися детально:
Сіра цвіль та іржа – це перші та найбільш поширені для України грибкові інфекції, від яких страждають практично всі цибулинні рослини. Спричинити ці захворювання може занадто волога погода або надмірний полив саджанців, через що на листях з’являються жовтуваті плями, які з часом змінюють колір на темно-коричневий, а на поверхні землі біля кореневої системи утворюється пухнастий білий наліт, який з часом може поширитися на всю рослину.
Для боротьби із цими інфекціями, уражені частини необхідно видалити, а сусідні рослини обробити фунгіцидами.
Вірусні інфекції для білоцвіту є насправді найбільш небезпечні з тієї причини, що їх практично неможливо позбутися – єдиний вихід у такому випадку – це повністю з корінням видалити рослинку зі свого саду, аби не спричини це захворювання на інших саджанцях. Тому, щойно ви помітите на листі зеленуваті або жовтуваті плямки з безліччю горбків, а також закручування листової пластини, кущик негайно викопується і знищується, як би шкода не було.
Щодо шкідників, то вони теж досить часто полюбляють завдавати клопоту рослинам білоцвіту. Передусім, поговоримо про цибулинну нематоду – це дрібний черв'як, який викликає утворення жовтуватих наростів на листках білоцвіту. Якщо ви виявили нематоду на своїй рослині, її необхідно одразу знищити, а інші рослини викопати. Цибулини слід занурити у воду з температурою 40-45 °C на кілька годин, після чого висадити на нове місце. Варто пам'ятати, що цибулинні рослини не можна садити на зараженій нематодами ділянці протягом 4-5 років.
Слимаки та гризуни теж можуть нашкодити вашим рослинам. Але тут таких радикальних методів боротьби не буде. Для захисту білоцвіту від цих шкідників вистачить поставити біля саджанців пастки (для слимаків це може бути тарілочка темного пива, а ось для гризунів – мишоловки).
Якщо ж ваші рослини окупували кроти, то тут варто трішки поборотися. Внаслідок пошкоджень кротами цибулини можуть загнивати, однак проблема стає помітною тільки через ослаблений вигляд рослини. Щоб врятувати цибулини, їх потрібно викопати, вирізати уражені частини, присипати рани золою та залишити підсохнути на кілька годин. Після цього цибулини можна висаджувати в ґрунт знову.
Але, звичайно, при правильному догляді та посадці, ви можете зовсім не перейматися через різноманітні хвороби та шкідники, які можуть нашкодити вашим чарівним та ніжним рослинкам.
Білоцвіт – це витончена рослина, яка додасть вашому саду ніжного весняного шарму. Завдяки простоті у догляді та гарній стійкості до несприятливих умов, білоцвіт стане чудовим доповненням до квіткових композицій.