Зараз один із найпопулярніших способів отримати ранній урожай наступного сезону – посадка цибулі та часнику на зиму (або, так звана, посадка озимої цибулі чи часнику).

 

Правильно проведена посадка восени дозволяє рослинам вкоренитися і зміцнитися до настання холодів, забезпечуючи їм хороший старт для весняного росту. Цибуля та часник, висаджені під зиму, витримують зимові температури і навесні активно проростають, даючи врожай раніше, ніж при весняній посадці.

 

Однак успіх залежить від правильного вибору термінів, підготовки ґрунту та дотримання агротехнічних рекомендацій, що забезпечать здоровий та міцний врожай.

 

 

ЯК ВИЗНАЧИТИСЯ З ЧАСОМ ПОСАДКИ?

 

Для визначення оптимальних термінів потрібно орієнтуватися на погодні умови. Посадку слід проводити приблизно за 3-4 тижні до настання стійких морозів, коли середньодобова температура повітря становить близько 5-10°C. Це дозволить рослинам вкоренитися, але не почати активний ріст, що важливо для їх виживання взимку.

 

Занадто рання посадка може призвести до передчасного проростання, що підвищує ризик пошкодження рослин морозами. Занадто пізня — не дасть часнику та цибулі достатньо часу для вкорінення, що може знизити їх зимостійкість і врожайність.

 

Залежно від погодних умов, його можна садити з другого тижня жовтня і до кінця місяця. Лише в суху погоду і в суху землю!

 

 

ДЕ САДИТИ ЧАСНИК І ЦИБУЛЮ?

 

Цибулю та часник рекомендується садити на ділянках, де раніше вирощували зернові, буряк, гірчицю, гарбузи, кабачки чи капусту, але не після картоплі!, щоб уникнути зараження нематодою або фузаріозом.

 

Також не варто використовувати свіжий гній для удобрення, оскільки це стимулює ріст зеленої маси, поширює хвороби та грибкові інфекції, а цибулини й часничини виростуть дрібними й непридатними для зберігання.

 

Варто пам'ятати, що не можна вирощувати цибулю й часник на одній ділянці більше двох років поспіль — для цих культур ґрунт повинен «відпочивати» не менше чотирьох років, а також уникати посадки часнику після цибулі через спільні захворювання, які можуть зашкодити майбутньому врожаю.

 

ЯК ПІДГОТУВАТИ ҐРУНТ І МАТЕРІАЛ ДЛЯ ПОСАДКИ?

 

Посадка цибулі на зиму здійснюється за допомогою сіянки, оптимальний діаметр якої становить 1-1,5 см. Більші цибулини мають більше сил для росту, але також частіше пускають стрілки і можуть псуватися. Натомість сіянка діаметром менше 1 см не здатна формувати стрілки, добре переживає зиму і навесні забезпечує високий урожай. Тому при виборі посадкового матеріалу слід віддавати перевагу невеликим, здоровим цибулинам, не враженим хворобами.

 

Щодо озимого часнику, то для посадки варто обирати великі, міцні та тверді зубки, які також не мають ознак хвороб.

 

Ґрунт

Перед посадкою ґрунт потрібно заздалегідь перекопати, додавши 5-6 кг перегною на м², а також мінеральні добрива: 10-15 г калійної солі і 20-25 г суперфосфату на м². Напередодні рекомендується розсипати по ділянці золу з розрахунку 10 г на м² для покращення родючості.

 

Земля має бути суха та розпорошена, аби вам було зручніше робити ряди, а цибулі та часнику більше повітря та простору для росту.

 

 

ТЕХНІКА ПОСАДКИ ЦИБУЛІ ТА ЧАСНИКУ НА ЗИМУ

 

Коли ви вибрали місце для посадки та підготували посадковий матеріал та ґрунт, можна приступати до самої посадки цибулі та часнику.

 

Спершу зробіть борозенки з відстанню 20-25 см між ними, щоб зручніше було доглядати за грядками. Глибина має бути приблизно 5 см. Для часнику рекомендується на дно борозенок насипати трохи піску або деревної золи, що допоможе уникнути загнивання донця часнику. Далі висаджуйте насіння хвостиком до низу на відстані між зубками 8-10 см, щоб рослинам було місце для росту. Після чого присипте сухою землею і трохи притисніть ґрунт. Одразу поливати цибулю чи часник не потрібно. Але якщо через 10 днів після посадки опадів не було – злегка зволожите грядки.

 

Коли прийдуть морози, грядки потрібно замульчувати, накривши їх гіллям або садовим листям. Ні в якому разі не накривайте поліетиленовою плівкою, бо земля під нею буде волога, а це прямі умови для розмноження грибка та інфекцій.

 

 

ЯК ДОГЛЯДАТИ ПІСЛЯ ПОСАДКИ

 

ЧАСНИК

Догляд за озимим часником досить простий, оскільки ця культура має вищу стійкість до холоду, ніж цибуля. На початку весни необхідно зняти покривний матеріал і зчистити приблизно 2 см мульчі, щоб допомогти рослинам добре сходити.

 

Стрілки слід виламувати наприкінці червня, коли вони досягнуть 10 см, щоб зубки не вийшли дрібними. Як тільки з'явиться перша зелень, варто додати добрива з вмістом азоту, наприклад, пташиний послід, сечовину або коров'як. Після цього підживлюйте золою (200 г на відро води). Після опадів або поливу розпушуйте ґрунт і прибирайте бур'яни.

 

ЦИБУЛЯ

Агроволокно слід знімати ранньою весною, коли ґрунт прогріється, а через 7 днів прибрати шар мульчі та посипати грядки золою (10 г на 1 м²), після чого розпушити землю.

 

Цибулини починають формуватися з появою перших чотирьох листочків. У цей момент цибулю потрібно прорідити і підгодувати суперфосфатом (20 г) та калійним добривом (12 г). Курячий послід в рідкому вигляді чудово замінює мінеральні добрива.

 

 

 

Таким чином, бачимо, що посадка озимої цибулі та часнику є досить легким способом отримати ранній врожай та докласти при цьому мінімум зусиль. За умови дотримання всіх умов вирощування, можна отримати справді щедрий та смачний врожай!