Мускарі, або як їх ще називають «мишачий гіацинт», — це ніжна та витончена квітка, що зачаровує своїм весняним цвітінням. Належачи до родини гіацинтових, ці багаторічні цибулинні рослини стали невід'ємною частиною багатьох садів завдяки своїй невибагливості та здатності створювати густі квіткові килими.
Попри свою зовнішню крихкість, мускарі є досить витривалими. Їх можна вирощувати як на відкритих ділянках саду, так і в горщиках, що робить їх універсальним вибором для декору. Але, як і кожна рослина, вони мають свої особливості вирощування та догляду, які варто врахувати для отримання яскравого та пишного цвітіння.
У цій статті ми розглянемо основні аспекти посадки мускарі, популярні види та сорти й особливості догляду, щоб ваш сад став справжньою весняною казкою.
ОСОБЛИВОСТІ ЦИБУЛИН МУСКАРІ
Цибулини мускарі мають овальну форму та забарвлені у світлий тон. Їх довжина не перевищує 3 см, а діаметр - всього 2 см.
Листя пластинчасте, росте з прикореневої розетки, довжиною 17 см. Усього на кожній рослині виростає 5-6 листових пластин. Виростає листя весною, однак, до осені на пагінцях можуть з'явитися ще нові.
Кущі мускарі невисокі – близько 30 см. Квітконос довгий, голий. Пелюстки виростають з округлої або витягнутої оцвітини, зростаються між собою і мають відігнуті назовні краї.
Найчастіше зустрічаються яскраво-сині мускарі, але також відомі види з білими, блакитними та темно-синіми бутонами. Розмір кожної квіточки – 5 міліметрів, вони зібрані у густі суцвіття кистеподібної форми. Загальна довжина таких суцвіть становить 7-8 сантиметрів.
Наприкінці періоду цвітіння на місці суцвіть з'являються плоди - округлі насіннєві коробочки з подобою крил, у кожній з яких дозріває чорне зморщене насіння.
ВИДИ Й СОРТИ ВЕСНЯНОЇ КВІТКИ МУСКАРІ
Мускарі — це не лише сині весняні квіти, хоча саме цей колір асоціюється з ними найбільше. Насправді існує багато різновидів і сортів цієї рослини, які відрізняються відтінками суцвіть, формою та розмірами. Завдяки такій різноманітності мускарі стають ще більш привабливими для садівників, оскільки дозволяють створювати яскраві квіткові композиції, поєднуючи різні кольори та фактури.
МУСКАРІ ВІРМЕНСЬКИЙ (Muscari armeniacum)
Один з найбільш популярних видів, який часто зустрічається у квітниках – саме цей вид найчастіше називають «мишачим гіацинтом». Відомий своїми насиченими синіми квітами з білими обрамленнями на кінцях пелюсток. Цей вид є дуже витривалим і легко пристосовується до різних умов. Цвіте, як правило, у травні, а тривалість періоду цвітіння до 3 тижнів. Аромат надзвичайно приємний та ніжний. Найвідоміші сорти:
- Dark Eyes — сорт з махровими квітами темно-синього кольору, які формують густі суцвіття.
- Fantasy Creation – сорт, що привертає увагу своїми густими та пишними суцвіттями, які нагадують перевернути грона винограду; на одному квітконосі може розпускатися одночасно близько 40 дзвіночків.
- Atlantic — ніжні блакитні квіти, що підходять для масових посадок та чудово виглядають на клумбах.
- Joyce Spirit – насичено-фіолетові суцвіття, що відрізняються вишуканістю та надзвичайною витонченістю цвітіння; особливістю цього сорту є високе стебло, що може досягати близько 10-20 см.
МУСКАРІ ШИРОКОЛИСТИЙ
Цьому виду дійсно притаманне широке листя, що чимось нагадує листові пластини тюльпанів. Суцвіття схожі на дзвіночки, насичено-синіх відтінків. Особливістю широколистого мускарі є те, що одна цибулина здатна пустити одночасно декілька квіткових стрілок, що створює справжню казку у вашому саду.
МУСКАРІ ГРОНОВИДНИЙ (Мuѕсаrі botryoides)
Відомий під назвою «грона винограду» через форму його суцвіть, що нагадують маленькі кульки. Квіти можуть бути синіми, блакитними або навіть білими. Мускарі гроновидний добре підходить для вирощування у саду і чудово поєднується з іншими весняними квітами в справжній квітковій композиції.
МУСКАРІ ЧУБАТИЙ (Мuѕсаrі comosum)
Цей вид відрізняється своїм незвичайним виглядом завдяки фіолетово-синім квітам, зібраним у довге, розкинуте суцвіття. Зовнішній вигляд максимально ефектний: на квітконосі розташовується чубчик, що складається з фіолетових квіточок, які мають квітконіжки у формі дуги.
Найбільшою популярністю користується сорт Comosum Plumosum: пагони сильно розгалужені, а на них є велика кількість квіточок фіолетово-бузкового забарвлення, що додають вашому саду певної легкості та ажурності.
МУСКАРІ ОШІ, АБО ТУБЕРГЕНА
Батьківщиною цього виду є північні регіони Ірану. Відрізняється він насичено-синім кольором та дугоподібним листям. Сезон цвітіння – середина – кінець весни. А цікавою особливістю мускарі Оші є те, що він боїться застоїв вологи у ґрунті, тому перед посадкою необхідно продумати якісний дренаж.
МУСКАРІ ГАРНЕНЬКИЙ (Muscari pulchellum)
На івриті назва цього виду звучить як «Кадан нае», тобто «гарний» (часто його саме так і називають). У природних умовах «гарненький» зустрічається на південному заході Ізраїлю, там він користується популярністю у прибережних середземноморських парках. Цвітіння настає взимку. Квіткові стрілки невисокі, а суцвіття схожі на яйце – пофарбовані в яскраво-синій колір, круглі бутони.
Під час вибору мускарі для саду варто звертати увагу на кілька важливих моментів. По-перше, різні сорти мають різні терміни цвітіння, тому, поєднуючи кілька видів, можна продовжити період цвітіння мускарі на кілька тижнів. По-друге, важливо враховувати кольорові поєднання: білі, сині та фіолетові квіти можна гармонійно комбінувати для створення цікавих квіткових композицій.
Таким чином, мускарі — це не лише класична синя квітка, а цілий світ різноманітних видів і сортів, які можуть задовольнити найвибагливіші смаки садівників.
ПОСАДКА: КОЛИ І ЯК КРАЩЕ ВИСАДЖУВАТИ МУСКАРІ?
Перш за все, варто визначитися з місцем посадки: цвітіння мускарі припадає на ранню весну, а в цей час сонце ще не настільки активне. Через це рослині завжди не вистачає освітлення, тож садівники рекомендують вибирати для «мишачого гіацинту» грядку на височині, яка неодмінно буде захищена від сильного вітру.
До висадки краще приступати восени, поки ще досить тепло, тобто приблизно до другої половини жовтня. Мускарі максимально ефектно виглядають у групках, а ось розсаджувати можна лише ті екземпляри, які росли на одній ділянці 5 або більше років.
Перед тим, як помістити саджанці мускарі в землю, ретельно огляньте їх. Пагони повинні бути абсолютно здорові, без ознак травм або зіпсованості. Часто «мишачий гіацинт» продається квітучим – такі рослини можна відразу садити на постійну грядку.
У профілактичних цілях посадковий матеріал треба продезінфікувати, для цього його поміщають на 30 хв. в розчин карбофосу (2%). Потім його виймають і на півгодини занурюють у розчин марганцевого калію (1%). Також за 24 год до висаджування цибулин необхідно підготувати посадкові лунки, їх слід рясно полити, щоб весь шар ґрунту промок. Перед самою висадкою дно лунок засипають шаром річкового піску, який буде служити гарним дренажем.
Важливо також звернути увагу на ґрунт: надмірна його вологість призводить до гниття цибулин мускарі. Також земля не повинна містити луги та кислоти. Садять цибулини мускарі групками по 30 штук, так кущі рясніше ростуть та гармонійно виглядають в саду. Розташовують посадки на невеликій відстані один від одного (по 5-9 см). Глибину лунки роблять не більше 8 см, але враховуйте також розмір цибулини (якщо вона більша, то і лунку треба зробити трішки більшу).
ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА МУСКАРІ У ВІДКРИТОМУ ҐРУНТІ?
Особливістю мускарі є те, що вони практично невимогливі у догляді – не люблять частого поливу, не потребують особливого підживлення та здатні зимувати у відкритому ґрунті. Але є певні моменти, на які варто звернути увагу, аби ваші весняні красені довго і жваво тішили вас своїм цвітінням:
- Полив: як ми вже писали вище – мускарі не надто люблять частий полив (як і всі цибулинні рослини). Але систематичний полив потрібен цій рослині тільки в тому випадку, якщо зимовий період видався малосніжним або у весняний час було дуже мало дощів. Також варто придивитися за зовнішнім видом вашої рослини: якщо мускарі скидає листя, вкрилася іржею, а цвітіння мізерне – це вірна ознака перезволоженого ґрунту. А ось якщо листя чахне і має нездоровий вигляд – значить вологи не вистачає.
- Підживлення: для рясного цвітіння, мускарі підгодовують органічними добривами, вносячи їх восени прямо на поверхню землі. В процесі танення снігу, квітка отримає необхідні поживні речовини. Другу підгодівлю мінеральним добривом, що містить калій і фосфор, виконують після цвітіння.
- Пересадка: мускарі – це багаторічна рослина, тому вона не потребує щорічної пересадки. Робити це можна раз в 5-6 років, сприяючи формуванню крони й омолодженню куща. Щоб зрозуміти, коли можна пересаджувати, достатньо звернути увагу на стан рослини. Процедуру проводять обережно, щоб не пошкодити тендітні квітки. Цибулини викопують і поступово відокремлюють діток від материнської. Отримані пагони ділять, а потім звично садять у ґрунт.
ЗАХВОРЮВАННЯ ТА ШКІДНИКИ: ЯК БОРОТИСЯ ТА ЩО ВАРТО ЗНАТИ
Мускарі — це бажані ласощі для мишей. Щоб убезпечити квітучі насадження від цих гризунів, спробуйте висаджувати між екземплярами часник, шипшину або імператорський рябчик. Миші не переносять запах часнику та рябчика, а гілки шипшини занадто колючі і можуть захистити від гризунів. Тим більше, що імператорський рябчик з його оранжево-вогненними бутонами добре контрастує на тлі яскраво-синіх мускарі, а часник, що проріс, особливо не помітний і з приходом весни його можна легко висмикнути з грядки.
Досить часто мускарі вражає вірусна мозаїка. Ознаками захворювання є зелені мозаїчні вкраплення на поверхні листя, самі листові пластини стають вужчими, а квітконос — коротшим, та й загальні темпи зростання куща стають набагато повільнішими.
Також мускарі може хворіти на огіркову мозаїку, яка супроводжується корявістю листя та появою на їх поверхні блідо-зелених вузьких смужок та вкраплень того ж кольору. Огіркову мозаїку провокує попелиця і, на жаль, ця хвороба не лікується. Всі заражені екземпляри підлягають знищенню, поки недуга не поширилася на сусідні посадки.
У профілактичних цілях необхідно викорінювати попелицю на всій ділянці. Позбутися шкідників допоможе звичайний розчин рідкого мила.
А от якщо мускарі атакує павутинний кліщ, без аптечних препаратів не обійтись. Обприскуйте кущі розчинами акарицидів та інсектицидів, дотримуючись вказівок в інструкції.
ЩО РОБИТИ ПІСЛЯ ЦВІТІННЯ МУСКАРІ?
Багато садівників вважають, що доглядати за мускарі зовсім не обов'язково: вони не хворіють, розмножуються самостійно і дуже витривалі. Але досвід підказує, що для отримання хороших результатів завжди потрібні зусилля.
- Після того, як мускарі відцвіте, потрібно акуратно видалити квітконоси і підгодувати кущі рідкими калійно-фосфорними добривами, які допоможуть цибулинам спокійно перезимувати.
- Поступово зменшуйте полив, поки листя рослини не пожовкне і не зів’яне, а коли цей процес завершиться, варто припинити полив.
- Осінь – час перекопувати ґрунт і пересаджувати мускарі (якщо вони звичайно ж досягли п’ятирічного віку). Якщо ваші рослини занадто молоді для поділу та пересадки, просто видаліть жовті листя з кущів та на зиму краще замульчувати їх торфом.
ЧИ МОЖНА ВИРОЩУВАТИ МУСКАРІ НА ПІДВІКОННІ?
«Мишачий гіацинт» чудово підходить для вигонки в кімнатних умовах. На початку осені відберіть найбільші цибулини, помістіть їх в резервуари з поживним повітряним ґрунтом, добре полийте і поставте в темне і не спекотне місце. Наприклад, підійде льох чи підвал.
Якщо ви живете у квартирі, накрийте горщики з мускарі прозорою плівкою або скляною кришкою та в такому вигляді поставте на полицю холодильника.
Зав'язь точки зростання відбувається, коли цибулина міститься у прохолоді протягом 3-4 місяців. Плюс додайте до цього 15 днів на вигін. Знаючи цю нехитру математику можна простимулювати цвітіння рослини до певної події, наприклад, до Нового року.
Так, щоб прикрасити зимове свято весняними квітами, висаджуйте цибулини у серпні, потримайте їх трохи у міні-теплиці, а з приходом осені перенесіть у льох чи холодильник. На початку зими ємності можна переставити на прохолодне підвіконня.
А щоб сформувати з мускарі букет до березня, горщики з цибулинами відправляють у темряву і прохолоду не пізніше кінця першого тижня листопада, а на вигонку ставлять з настанням лютого.
Якщо хочете зробити процес вигонки швидше, поливайте саджанці не холодною водою та удобрюйте мінеральними добавками.
Ось і все, що варто знати, про цю одну з найпопулярніших весняних цибулинних рослин, яка завдяки своїй невибагливості та яскравим кольорам завоювала любов багатьох садівників. Незалежно від того, який сорт ви оберете — класичні сині мускарі вірменські, ніжно-білі чи екзотичні Чубаті — кожен з них додасть особливого шарму вашому саду. Їх легко вирощувати як у відкритому ґрунті, так і в кімнатних умовах, що дозволяє експериментувати з розміщенням квітів у садових композиціях.
Правильна посадка та догляд за мускарі забезпечать вам багатолітнє цвітіння цих чудових рослин. Пам’ятайте про основні правила: посадку цибулин у добре дренований ґрунт, помірний полив та видалення відцвілих суцвіть. Якщо забезпечити їм необхідні умови, мускарі щороку тішитимуть вас своїм розкішним цвітінням, додаючи весняного настрою та кольору до вашого саду.