Анемони – це вишукані багаторічні квіти з насичено-зеленим листям і тонкими стеблами, які зачаровують своєю красою і додають особливого шарму будь-якому саду. Їхня невибаглива привабливість робить їх чудовим доповненням до будь-якої клумби, адже вони створюють атмосферу природної гармонії та краси. Завдяки своїй універсальності, анемони вдало поєднуються з іншими рослинами, зокрема з квітами контрастних відтінків.

 

Якщо ви вирішите посадити анемони у своєму саду, вони точно будуть магнітом для поглядів і справжньою окрасою вашого саду. Але ось вирощування цих квітів потребує уваги та дотримання певних правил, які допоможуть досягти найкращих результатів.

 

БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АНЕМОНИ

 

Трав'янистий багаторічник з тонкими ніжними пелюстками неймовірної краси, справжній експеримент для квітникарів. Насправді ця рослина особлива і тому вимагає підвищеної уваги. Просто посадити насіння і чекати результату точно не вийде. Необхідно ретельно розібратися в кожному аспекті.

 

Анемони найкраще ростуть при помірному кліматі. Ці квіти добре приживаються як на  гірській, так і рівнинній місцевості. Наукова назва роду походить від грец. anemos, що в перекладі означає «вітер». Цим підмічено зв'язок періоду весняних вітрів з цвітінням певних видів роду.

 

Багаторічні трав'янисті кореневищні рослини з поодинокими, звичайно яскраво забарвленими квітками. Більшість видів цвіте рано навесні. Плід збірний, з численних сім'янок.

 

Більшість видів анемон у свіжому вигляді мають отруйні властивості. Рослини містять у собі анемонол, при розпаді якого утворюється анемонин. Останній мав болезаспокійливі та антиспазматичні властивості. Для листків цих рослин характерна наркотична дія.

 

 

НАЙПОШИРЕНІШІ ВИДИ ТА СОРТИ АНЕМОНИ

 

Наразі налічується понад 160 видів анемон, що робить їх дуже різноманітними за зовнішнім виглядом та вимогами до догляду. З одного боку, такий асортимент рослини є ключовою перевагою, адже вибрати є з чого. З іншого боку, варто враховувати, що кожна квітка вимагає особливого ставлення. Тому, вибираючи прикраси для своєї клумби, необхідно звертати увагу не тільки на красу і насиченість кольорів рослин.

 

Тут варто відзначити важливий момент – всі види анемони поділяються на бульбові та кореневищні. Колірна парадигма весняних сортів ширша і вимогливіша до догляду, ніж осінніх, і власне, весняні більш поширені саме в Україні. Тому їх ми розглянемо детальніше:

 

ВЕСНЯНОКВІТУЧІ АНЕМОНИ:

Анемона алтайська (Anemone altaica). Цвіте рано навесні — у квітні-травні. Невисока рослина, досягає 15 см. Квітки білі з легким бузковим відтінком, діаметром 4-5 см, багатопелюсткові (до 12 пелюсток). Віддає перевагу тіні та півтіні.

 

 

Анемона блакитна (Anemone caerulea). Гарна рослина заввишки до 25 см з яскраво-блакитними квітками діаметром до 3 см. Цвіте у травні-червні, добре росте в тіні.

 

 

Анемона дібровна (Anemone nemorosa). Витривалий та невибагливий вид, що росте у півтіні. Висота рослини сягає 30 см. Квітки зазвичай білі, діаметром до 4 см, цвітіння триває майже місяць у квітні-травні. У середині літа наземна частина відмирає. Є сорти з квітками різних кольорів: рожевого, лілового, синього, простими та махровими.

 

 

Анемона жовтецева (Anemone ranunculoides). Невибаглива ранньоквітуча рослина, заввишки до 20 см. Квітки яскраво-жовті, діаметром до 3 см, розростається пишними куртинами. Добре росте в півтіні та на сонячних місцях, цвіте з початку травня протягом місяця, після чого наземна частина відмирає.

 

 

Кореневищні анемони, що вегетують протягом усього сезону, теж є досить популярними серед садівників. Рослини цієї групи зберігають декоративність навіть після цвітіння. Сюди належать анемони роздвоєна (Anemone dichotoma), канадська (Anemone canadensis) та лісова (Anemone sylvestris).

 

 

ОСІННЬОКВІТУЧІ АНЕМОНИ

Ці види виділяють в окрему групу через їх особливості. Вони цвітуть із серпня по жовтень, досягаючи висоти до 120 см. Великі квітки, до 8 см у діаметрі, зберігають декоративність до морозів. Представниками є анемони гібридна, повстиста, японська. Всі вони морозостійкі.

 

Анемона гібридна (Anemone hybrida). Ефектна велика анемона. Її квітконоси можуть досягати 120 см, а листя — до 40 см. Квітки діаметром до 8 см зібрані в багатоквіткові суцвіття, схожі на парасольки. Цвітіння починається в серпні і триває всю осінь. Листя зберігає декоративність протягом усього сезону. Морозостійкість середня, на зиму потребує укриття.

 

 

Анемона повстиста (Anemone tomentosa). Стійка, морозостійка рослина, легка у вирощуванні. Квітконоси можуть досягати 140 см, а листя залишається декоративним до пізньої осені. Рожеві квітки діаметром до 8 см.

 

 

Анемона японська (Anemone japonica). Висока рослина (до 120 см) з розгалуженими стеблами та рясним цвітінням. Квітки діаметром до 8 см утворюють витончені суцвіття. Листя синьо-зелене, ажурне, злегка опушене, зберігає декоративність до холодів.

 

 

За іншою класифікацією також виділяють анемони прості та махрові. Найпопулярніші представники кожного виду:

Махрові: The Admiral (Адмірал); Mount Everest (Еверест); Lord Lieutenant (Лорд Лейтенант); The Governor (Говернор).

 

 

Прості: The Bride (Брайд); Hollandia (Голландія); Blue Shades (Блу Шейдес); Мікс сортів.

 

 

ЯК ПІДГОТУВАТИ АНЕМОНИ ДО ПОСАДКИ?

 

Перед посадкою важливо правильно підготувати ґрунт. Він повинен бути пухким, добре дренованим і багатим на поживні речовини. Листяна земля або торф'яний суглинок підійдуть найкраще. Для покращення структури ґрунту можна додати пісок, а для зменшення кислотності – деревну золу або доломітове борошно.

 

Для успішної посадки анемон можна використати два методи: посів насіння або посадка цибулин. Посів насіння вимагає стратифікації (природної або штучної) за 4-7 тижнів до посадки.

 

ПОСАДКА ТА ДОГЛЯД ЦИБУЛИН АНЕМОНИ

 

КОЛИ ВИСАДЖУВАТИ?

Бульбові анемони висаджують навесні і в першій половині літа. Посадку кореневищних анемона проводять навесні та восени.

 

ДЕ ВИСАДЖУВАТИ?

Анемони досить невибагливі. Але щоб отримати пишне цвітіння - потрібен багатий органікою, вологоємний, добре дренований ґрунт. Найкращі ґрунти - лужні або нейтральні. На кислих ґрунтах додайте золу.

 

Найкраще ці квіти ростуть в півтіні – місце посадки повинно бути добре освітлено, але уникайте спеки.

 

ТЕХНІКА ПОСАДКИ

Перед посадкою дуже важливо замочити цибулини і кореневища анемона кілька годин в розчині фунгіциду для знезараження і збагачення вологою.

 

Цибулини анемони висаджують на глибину 3 см - 5 см, загостреним кінцем вгору. Якщо ви не можете визначити, якою саме стороною висаджувати цибулини - саджайте боком. Відстань між цибулинами - від 10 см.

Кореневища висаджують так, щоб коренева шийка була заглиблена на 3 см - 4 см. Відстань між рослинами від 20 см до 50 см в залежності від сорту.

 

ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА АНЕМОНАМИ?

Догляд за анемонами передбачає регулярний полив, розпушування ґрунту та видалення бур’янів. Поливати квіти потрібно в міру: весною – раз на тиждень, влітку – щодня у разі спекотної погоди. Важливо дотримуватися балансу вологості: надмірний полив може призвести до гнилі та захворювань.

 

Для підживлення анемон у період цвітіння рекомендуються органічні добрива, а восени – мінеральні.

 

 

ХВОРОБИ ТА ШКІДНИКИ: ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ КВІТИ?

 

Здавалося б, що настільки ніжна рослина схильна до багатьох захворювань і дуже привертає увагу шкідників. Але тут є позитивний момент. Як показує практика, анемони дуже стійкі до інфекційних і неінфекційних захворювань. А це означає, що при проведенні профілактичних заходів ви маєте всі шанси для того, щоб повністю захистити свою рослину.

 

Однак найбільшу небезпеку для анемони становлять равлики, слимаки та листова нематода. Для боротьби з цими шкідниками використовується метальдегід, але ось уражені нематодою рослини рекомендується видалити разом з кущиком.

 

 

ЯК ЗБЕРІГАТИ АНЕМОНИ ВЗИМКУ ТА ЩО РОБИТИ ПІСЛЯ ЦВІТІННЯ РОСЛИНИ?

 

Після завершення цвітіння анемони бажано викопати на зиму, оскільки бульби можуть не пережити морозів. Їх слід підсушити, обрізати наземну частину, і зберігати в прохолодному місці до наступної весни. Звичайно, можна замульчувати квіти і лишити на зиму в землі, але через непередбачувані морози, все ж краще користуватися першим методом зберігання рослин.

 

 

Анемони – це неймовірно витончені квіти, які потребують уваги та певного догляду. Проте, дотримуючись всіх порад, ви зможете створити у своєму саду справжній квітковий рай, який буде тішити око і наповнювати сад яскравими фарбами.